Atasozu.org

Kâfirden hacı, elden bacı olmaz.

“Kâfirden hacı, elden bacı olmaz” atasözü, bir kişinin dini ibadetleri yerine getirse dahi, karakteri, ahlaki değerleri ve davranışları itibarıyla düşmanca veya zararlı bir kişi olması durumunda, bu kişiden beklenen güvenilirlik ve iyi niyetin bulunmayacağını ifade eder. Atasözü, dış görünüşün yanı sıra içsel niteliklerin de önemli olduğunu vurgular.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

İngilizce: “A disbeliever can’t be a pilgrim, nor can they be a helpful hand.” – Bir inkârcı hacı olamaz, elden de kardeş olamaz.
Açıklama: Bu atasözü, bir kişinin dini bir görevi yerine getirse bile karakterinin ve davranışlarının önemli olduğunu vurgular.

Fransızca: “Un infidèle ne peut pas être un pèlerin, ni une main secourable.” – Bir inanmayan hacı olamaz, bir elde de kardeş olamaz.
Açıklama: Bu atasözü, bir kişinin dini bir görevi yerine getirse bile, inançsızlığı veya zararlı davranışları nedeniyle güvenilmez olduğunu ifade eder.

Almanca: “Ein Ungläubiger kann kein Pilger sein, auch keine helfende Hand sein.” – Bir kâfir hacı olamaz, bir elden de kardeş olamaz.
Açıklama: Bu atasözü, bir kişinin dini bir görevi yerine getirse bile, inancının veya karakterinin eksikliği nedeniyle güvenilmez olduğunu vurgular.

İtalyanca: “Un miscredente non può essere un pellegrino, né una mano di aiuto.” – Bir inanmayan hacı olamaz, bir elde de kardeş olamaz.
Açıklama: Bu atasözü, bir kişinin dini bir görevi yerine getirse bile inançsızlığı veya zararlı davranışları nedeniyle güvenilmez olduğunu ifade eder.

İspanyolca: “Un incrédulo no puede ser un peregrino, ni una mano de ayuda.” – Bir inanmayan hacı olamaz, bir elde de kardeş olamaz.
Açıklama: Bu atasözü, bir kişinin dini bir görevi yerine getirse bile, inancının veya karakterinin eksikliği nedeniyle güvenilmez olduğunu vurgular.

Rusça: “Неверующий не может быть пилигримом, ни рукой помощи.” – Bir inanmayan hacı olamaz, bir elde de kardeş olamaz.

"Kâfirden hacı, elden bacı olmaz." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozubacıbacı hakkındaki atasözleribacı ile ilgili atasözlerieldenelden hakkındaki atasözlerielden ile ilgili atasözlerifirdenfirden hakkındaki atasözlerifirden ile ilgili atasözleriHacıHacı hakkındaki atasözlerihacı ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde bacı geçen atasözleriiçerisinde elden geçen atasözleriiçerisinde firden geçen atasözleriiçerisinde Hacı geçen atasözleriiçerisinde olmaz geçen atasözleriile ilgili atasözleriolmazolmaz hakkındaki atasözleriolmaz ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın