Atasozu.org

Çok söyleme arsız olur, aç koyma hırsız olur.

Yönettiğin, eğittiğin, koruduğun kimselere aşırı ölçüde söylemek, ardı arkası kesilmeyen buyruklar vermek, eleştirilerde bulunmak sözlerinin gücünü kırıp tesirsiz bırakabilir; dolayısıyla o kimseler yüzsüz ve söz dinlemez olurlar. Benzer bir şekilde bu kimseleri aç da bırakma, haklarını ver; gerek yiyecek, gerek para bakımından bir sıkıntıya düşürme; yoksa onları kötü yola iter, hırsızlığa sevk edersin.

Yönetimin altında bulunan kimseye ikide birde şunu yap, bunu yapma demekle iyi sonuç alınır sanma; onu arsız edersin. Yiyecek, para bakımından sıkıntıya da düşürme. Çünkü hırsızlığa itmiş olursun.


İngilizce: Don’t say too much, it’ll be cheeky, don’t starve, it’ll be a thief.


"Çok söyleme arsız olur, aç koyma hırsız olur." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

aç hakkındaki atasözleriarsızarsız hakkındaki atasözleriatasozuçokçok hakkındaki atasözleriÇok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olurÇok söyleme arsız olur aç koyma hırsız olur atasözünün anlamıhakkındaki atasözlerihırsızhırsız hakkındaki atasözleriiçerisinde arsız geçen atasözleriiçerisinde çok geçen atasözleriiçerisinde hırsız geçen atasözleriiçerisinde koyma geçen atasözleriiçerisinde olur geçen atasözleriiçerisinde söyleme geçen atasözlerikoymakoyma hakkındaki atasözleriolurolur hakkındaki atasözlerisöylemesöyleme hakkındaki atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın