Atasozu.org

Çok söyleme arsız edersin, aç bırakma hırsız edersin.

Yönetimin altında bulunan kimseye ikide birde şunu yap, bunu yapma demekle iyi sonuç alınır sanma; onu arsız edersin. Yiyecek, para bakımından sıkıntıya da düşürme. Çünkü hırsızlığa itmiş olursun.

Yönettiğin, eğittiğin, koruduğun kimselere aşırı ölçüde söylemek, ardı arkası kesilmeyen buyruklar vermek, eleştirilerde bulunmak sözlerinin gücünü kırıp tesirsiz bırakabilir; dolayısıyla o kimseler yüzsüz ve söz dinlemez olurlar. Benzer bir şekilde bu kimseleri aç da bırakma, haklarını ver; gerek yiyecek, gerek para bakımından bir sıkıntıya düşürme; yoksa onları kötü yola iter, hırsızlığa sevk edersin.


İngilizce: Don’t say too much, you’ll be cheeky, don’t starve, you’ll be a thief.


"Çok söyleme arsız edersin, aç bırakma hırsız edersin." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

aç hakkındaki atasözleriarsızarsız hakkındaki atasözleriatasozubırakmabırakma hakkındaki atasözleriçokçok hakkındaki atasözleriÇok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersinÇok söyleme arsız edersin aç bırakma hırsız edersin atasözünün anlamıedersinedersin hakkındaki atasözlerihakkındaki atasözlerihırsızhırsız hakkındaki atasözleriiçerisinde arsız geçen atasözleriiçerisinde bırakma geçen atasözleriiçerisinde çok geçen atasözleriiçerisinde edersin geçen atasözleriiçerisinde hırsız geçen atasözleriiçerisinde söyleme geçen atasözlerisöylemesöyleme hakkındaki atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın