Atasozu.org

Boşboğazı ateşe atmışlar,odun az diye bağırmış.

Bu atasözü, bir kişinin sorumluluk almaktan kaçındığı veya işin zorluklarıyla yüzleşmek istemediği durumları ifade eder. “Boşboğazı ateşe atmışlar, odun az diye bağırmış” ifadesiyle, işin kaynağı olan kişi, ortaya çıkan sorunlara karşı mazeretler üretir ve suçlamalar getirir. Gerçekte, sorunun kaynağı olan kişi, sorumluluk üstlenmek yerine, dikkati başka yönlere çekerek kendini aklamaya çalışır.

Bu atasözü, insanları sorumluluk almaya teşvik eder ve sorunların çözümünde etkili bir şekilde katkıda bulunmanın önemini vurgular. Sorunların çözümünde mazeretler üretmek veya başkalarını suçlamak yerine, kişinin sorumluluk alması ve durumu düzeltmek için adımlar atması gerekmektedir.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

İngilizce: “They threw the braggart into the fire, and he cried out for lack of wood.”
Türkçe açıklama: “Boşboğazı ateşe atmışlar, odun az diye bağırmış.”

Fransızca: “On a jeté le fanfaron dans le feu et il a crié par manque de bois.”
Türkçe açıklama: “Boşboğazı ateşe atmışlar, odun az diye bağırmış.”

Almanca: “Sie haben den Prahlhans ins Feuer geworfen und er hat wegen des Mangels an Holz geschrien.”
Türkçe açıklama: “Boşboğazı ateşe atmışlar, odun az diye bağırmış.”

İtalyanca: “Hanno gettato il vanesio nel fuoco e ha gridato per mancanza di legna.”
Türkçe açıklama: “Boşboğazı ateşe atmışlar, odun az diye bağırmış.”

"Boşboğazı ateşe atmışlar,odun az diye bağırmış." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozuateşeateşe hakkındaki atasözleriateşe ile ilgili atasözleriatmışlaratmışlar hakkındaki atasözleriatmışlar ile ilgili atasözleriAzAz hakkındaki atasözleriAz ile ilgili atasözleribağırmışbağırmış hakkındaki atasözleribağırmış ile ilgili atasözleriBoşboğazıBoşboğazı ateşe atmışlar odun az diye bağırmışBoşboğazı ateşe atmışlar odun az diye bağırmış atasözünün anlamıBoşboğazı hakkındaki atasözleriBoşboğazı ile ilgili atasözleridiyediye hakkındaki atasözleridiye ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde ateşe geçen atasözleriiçerisinde atmışlar geçen atasözleriiçerisinde bağırmış geçen atasözleriiçerisinde Boşboğazı geçen atasözleriiçerisinde diye geçen atasözleriiçerisinde Odun geçen atasözleriile ilgili atasözleriOdunOdun hakkındaki atasözleriodun ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın