Atasozu.org

Balık, çok konuşurum ama ağzım su dolu demiş.

“Balık, çok konuşurum ama ağzım su dolu demiş” atasözü, bir kişinin konuşurken dikkatli olması ve sözlerini ölçülü bir şekilde seçmesi gerektiğini anlatır. Atasözünde, balığın ağzının suyla dolu olduğu bir durumda bile çok konuştuğu vurgulanarak, insanların sözlerinin etkisi ve gücü üzerinde durulur. İnsanların düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmalarının, istenmeyen sonuçlara yol açabileceği ifade edilir. Bu atasözü, sözlerin gücünü ve onları dikkatlice seçmenin önemini vurgulayarak, düşünmeden konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceğini anlatır.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

İngilizce: “The fish said, ‘I talk a lot, but my mouth is full of water.'” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği ifade edilir.

Fransızca: “Le poisson a dit : ‘Je parle beaucoup, mais ma bouche est pleine d’eau.'” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği vurgulanır.

Almanca: “Der Fisch sagte: ‘Ich rede viel, aber mein Mund ist voller Wasser.'” – Bu atasözüyle, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği ifade edilir.

İspanyolca: “El pez dijo: ‘Hablo mucho, pero mi boca está llena de agua.'” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği vurgulanır.

İtalyanca: “Il pesce ha detto: ‘Parlo molto, ma la mia bocca è piena d’acqua.'” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği anlatılır.

Rusça: “Рыба сказала: ‘Я много говорю, но у меня рот полон воды.'” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği ifade edilir.

Japonca: “魚が言った: ‘私はよく話すが、口は水でいっぱいだ。'” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği ifade edilir.

Arapça: “قال السمك: أنا أتحدث كثيراً ولكن فمي ممتلئ بالماء.” – Bu atasözüyle, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği ifade edilir.

Çince: “鱼说:我说话多,但嘴里满是水。” – Bu atasözüyle, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği anlatılır.

Korece: “물고기가 말했다: 말은 많이 하지만 입 안은 물로 가득 차 있다.” – Bu atasözünde, bir kişinin çok konuşmasının, düşünmeden ve kontrolsüzce konuşmanın yanlış sonuçlara neden olabileceği vurgulanır.

"Balık, çok konuşurum ama ağzım su dolu demiş." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

ağzımağzım hakkındaki atasözleriağzım ile ilgili atasözleriamaama hakkındaki atasözleriama ile ilgili atasözleriatasozubalıkBalık çok konuşurum ama ağzım su dolu demişBalık çok konuşurum ama ağzım su dolu demiş atasözünün anlamıbalık hakkındaki atasözleribalık ile ilgili atasözleriçokçok hakkındaki atasözleriçok ile ilgili atasözleridemişdemiş hakkındaki atasözleridemiş ile ilgili atasözleriDoluDolu hakkındaki atasözleriDolu ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde ağzım geçen atasözleriiçerisinde balık geçen atasözleriiçerisinde çok geçen atasözleriiçerisinde demiş geçen atasözleriiçerisinde Dolu geçen atasözleriiçerisinde konuşurum geçen atasözleriile ilgili atasözlerikonuşurumkonuşurum hakkındaki atasözlerikonuşurum ile ilgili atasözlerisusu hakkındaki atasözlerisu ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın