Atasozu.org

Baba malı tez tükenir, evlât gerek kazana.

“Baba malı tez tükenir, evlât gerek kazana” atasözü, bir babanın malının zamanla tükenip bitmesine rağmen, evlatların sürekli bir gelir kaynağı olması gerektiğini ifade eder. Babanın sahip olduğu mal veya servet sınırlıdır ve zamanla tükenirken, evlatların çalışması ve gelir elde etmesi gerekmektedir.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

İngilizce: “Father’s wealth is quickly spent, offspring is needed to earn.” (Babanın serveti hızla harcanır, evlat kazanmak için gereklidir.) Bir babanın malının sınırlı olduğunu ve evlatların sürekli gelir elde etmek için çalışması gerektiğini ifade eder.

Fransızca: “Le bien d’un père se dépense vite, il faut un enfant pour gagner.” (Bir babanın malı hızla tükenir, kazanmak için bir çocuk gereklidir.) Babanın malının zamanla tükendiğini ve evlatların gelir sağlaması gerektiğini ifade eder.

Almanca: “Vaters Gut vergeht bald, Nachwuchs ist nötig zum Verdienen.” (Babanın malı çabuk tükenir, kazanmak için nesil gereklidir.) Babanın sahip olduğu malın hızla tükendiğini ve evlatların gelir elde etmek için gerekli olduğunu ifade eder.

İtalyanca: “I beni di un padre si consumano presto, il figlio è necessario per guadagnare.” (Bir babanın serveti hızla tükenir, kazanmak için bir çocuk gereklidir.) Babanın malının sınırlı olduğunu ve evlatların gelir elde etmek için önemli olduğunu ifade eder.

İspanyolca: “El bien del padre se gasta rápidamente, se necesita un hijo para ganar.” (Bir babanın malı hızla tükenir, kazanmak için bir çocuk gereklidir.) Babanın malının sınırlı olduğunu ve evlatların gelir elde etmek için önemli olduğunu ifade eder.

Rusça: “Добро отца быстро истощается, нужно потомство, чтобы заработать.” (Babanın malı hızla tükenir, kazanmak için soy gereklidir.) Babanın malının zamanla azaldığını ve evlatların kazanmak için önemli olduğunu ifade eder.

Arapça: “مال الأب ينفذ بسرعة، يحتاج الإبن للربح.” (Bir babanın malı hızla tükenir, kazanmak için evlat gereklidir.) Babanın malının sınırlı olduğunu ve evlatların gelir elde etmek için önemli olduğunu ifade eder.

"Baba malı tez tükenir, evlât gerek kazana." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozuBabaBaba hakkındaki atasözleriBaba ile ilgili atasözlerigerekgerek hakkındaki atasözlerigerek ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde Baba geçen atasözleriiçerisinde gerek geçen atasözleriiçerisinde kazana geçen atasözleriiçerisinde malı geçen atasözleriiçerisinde tükenir geçen atasözleriile ilgili atasözlerikazanakazana hakkındaki atasözlerikazana ile ilgili atasözlerimalımalı hakkındaki atasözlerimalı ile ilgili atasözleritt hakkındaki atasözlerit ile ilgili atasözleriteztez hakkındaki atasözleritez ile ilgili atasözleritükenirtükenir hakkındaki atasözleritükenir ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir cevap yazın