![Baba eder, oğul öder.](https://atasozu.org/wp-content/uploads/2019/09/Baba-eder-oğul-öder.-768x498.jpg)
Aile büyüklerinin, hane dışında yaptığı şeyler her zaman arkadan gelen çocuklarının kaderini etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse bugün bir birey tüm mahalle esnafına borç yapar, ödemez ise arkadan gelen çocuklar o borçları üstlenmek durumunda kalır.
Geniş bir pencereden bakacak olursak, atalarımızın yaptığı tüm davranışların sonucunu yaşıyoruz diyebiliriz.
İngilizce: The father dont pays, the son pays.
Yorumlar