Atasozu.org

Yalın varsa karnına, çulun varsa sırtına

“Yalın varsa karnına, çulun varsa sırtına” Türk atasözleri arasında yer alan ve bir kişinin varlığına dair maddi bir kaynağı olmadığı durumlarda kendisini ne şekilde idare edebileceğini anlatan bir söz öbeğidir. Bu atasözü, aslında kişinin yalnızca elinde olanları kullanarak, hayatta kalma mücadelesi vermesi gerektiğini ifade eder.

Atasözünün açıklaması, yaşamın zorluğunu ve zor durumlarda hayatta kalmanın önemini vurgular. Eğer bir kişinin maddi kaynakları sınırlıysa, elindeki varlıklarını en iyi şekilde kullanmalı ve bu kaynakları doğru bir şekilde yöneterek, hayatta kalmak için mücadele etmelidir. Yani, kişi elindeki varlıkları kullanarak geçinmeli, lüks ve gereksiz şeylere para harcamamalıdır. Kişinin elindeki imkanları değerlendirerek yaşamını idame ettirmesi önemlidir.

Bu atasözü, insanların her zaman bir yol bulabileceği fikrini de yansıtır. Yalın bir hayat sürmek, çoğu zaman sıkıntılı olsa da, yaratıcılık ve dayanıklılık gerektiren bir yaşam tarzıdır. İnsanların bir şekilde yaşamaya devam etmek için ellerindeki imkanları kullanabileceği mesajını verir.

Özetle, “Yalın varsa karnına, çulun varsa sırtına” atasözü, kişinin varlığına dair maddi bir kaynağı olmadığı durumlarda nasıl hayatta kalabileceğine dair öğüt verir. Kişi, elindeki varlıkları kullanarak yaşamını sürdürmeli, gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve her zaman hayatta kalmak için mücadele etmelidir.

atasözünün diğer dillerdeki kullanımlarını ve açıklamaları:

İngilizce: “If you have bread, do not walk with a bag.” (Eğer ekmeğin varsa, bir çantayla yürüme.)
Bu atasözü insanları mütevazı olmaya ve gereksiz lüks eşyalardan kaçınmaya teşvik eder.

Almanca: “Wer viel hat, der kann viel verlieren.” (Çok şeyi olan çok şey kaybedebilir.)
Bu atasözü, fazla mal sahibi olanların daha fazla sorumluluk ve risk taşıdığını vurgular.

Fransızca: “La bourse ou la vie.” (Cüzdan ya da hayat.)
Bu atasözü, birisi para veya hayat arasında seçim yapmak zorunda kaldığında kullanılır. “Cüzdan” kelimesi burada geniş anlamda maddi varlıkları ifade eder.

İtalyanca: “Chi ha pane non ha denti, chi ha denti non ha pane.” (Ekmek olanın dişi yok, dişi olanın ekmeği yok.)
Bu atasözü, insanların sahip oldukları şeylerin birçoğunu değerlendirememesi durumunda hiçbir şeye sahip olamayacaklarına işaret eder.

İspanyolca: “Más vale pájaro en mano que ciento volando.” (Elimizdeki bir kuş, uçan yüz kuştan iyidir.)
Bu atasözü, insanları hırslı olmak yerine mevcut durumlarına odaklanmaları gerektiğini hatırlatır.

Rusça: “Лучше синица в руке, чем журавль в небе.” (Eldeki serçe, gökteki turnadan iyidir.)
Bu atasözü, insanları elindeki fırsatları kaçırmamaları için uyarır.

Arapça: “من لم يشبع بالقليل لم يشبع بالكثير.” (Azla doymayan, çokla doymaz.)
Bu atasözü, insanların mütevazı olmaları ve basit şeylerin hayatlarında yeterli olduğunu anlamaları gerektiğini vurgular.

Çince: “宁为鸡口,不为牛后.” (Tavuk ağzı olmak, sığır kuyruğu olmaktan iyidir.)
Bu atasözü, insanların mütevazı olmaları gerektiğini hatırlatır ve küçük ama önemli bir şeyin büyük ama önemsiz bir şeyden daha iyi olduğunu belirtir.

Japonca: “千里の道も一歩から。” (Bin mil yolculuk, tek bir adımla başlar.)
Bu atasözü, insanların hedeflerine getirebilmeleri için motivasyon sağlamak amacıyla kullanılan bir Japon atasözüdür. “千里の道も一歩から。” sözü, bir yolculuğun bin mil uzunluğuna sahip olabileceğini, ancak o yolculuğun da tek bir adımla başlayacağını ifade eder. Bu atasözü insanlara, hedeflerine ulaşmak için çok fazla düşünmeden harekete geçmeleri gerektiğini hatırlatır. İnsanlar, büyük hedeflerinin gerçekleşmesi için küçük adımlar atmaları gerektiğini anlarlar.

"Yalın varsa karnına, çulun varsa sırtına" atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozuçulunçulun hakkındaki atasözleriçulun ile ilgili atasözleriiçerisinde çulun geçen atasözleriiçerisinde karnına geçen atasözleriiçerisinde sırtına geçen atasözleriiçerisinde varsa geçen atasözleriiçerisinde Yalın geçen atasözlerikarnınakarnına hakkındaki atasözlerikarnına ile ilgili atasözlerisırtınasırtına hakkındaki atasözlerisırtına ile ilgili atasözlerivarsavarsa hakkındaki atasözlerivarsa ile ilgili atasözleriYalınYalın hakkındaki atasözleriYalın ile ilgili atasözleriYalın varsa karnına çulun varsa sırtınaYalın varsa karnına çulun varsa sırtına atasözünün anlamı

Yorumlar

Bir yanıt yazın