Atasozu.org

Verip pişman olmaktansa, vermeyip düşman olmak yeğdir.

Sizden ödünç veya borç istendiğinde (eşya, para) verdiğiniz şey size zamanında ödenmezse, ya da yıpratılarak geri iade edilirse canınız oldukça sıkılır. Verdiğinize pişman olursunuz. Vermemiş olsaydınız bu sefer karşı taraf size kırılmış olacaktı. Görüldüğü gibi her iki durumda da kırgınlık olacak ve dostluk bozulacaktır. O hâlde vermeyip dostluğu bozmak daha iyidir. Çünkü bu durumda hiç olmazsa malınız ya da paranız sizde kalacaktır.

Sizden bir şey (sözgelişi para) isteyen kimseye istediğini verirseniz, çok kez geri alamama durumu belirir. O zaman, verdiğinize pişman olursunuz. Vermezseniz, isteyen kimse size kırılır. Öyle ise vermeli mi, vermemeli mi? Vermemeli. Çünkü, her iki durumda da o kimse ile bozuşacaksınız. Hiç olmazsa paranız, malınız elinizden çıkmamış olur.


İngilizce: It’s better to be the enemy than to give and regret it.


"Verip pişman olmaktansa, vermeyip düşman olmak yeğdir." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozudüşmandüşman hakkındaki atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde düşman geçen atasözleriiçerisinde olmak geçen atasözleriiçerisinde olmaktansa geçen atasözleriiçerisinde pişman geçen atasözleriiçerisinde Verip geçen atasözleriiçerisinde vermeyip geçen atasözleriiçerisinde yeğdir geçen atasözleriolmakolmak hakkındaki atasözleriolmaktansaolmaktansa hakkındaki atasözleripişmanpişman hakkındaki atasözleriVeripVerip hakkındaki atasözleriVerip pişman olmaktansa vermeyip düşman olmak yeğdirVerip pişman olmaktansa vermeyip düşman olmak yeğdir atasözünün anlamıvermeyipvermeyip hakkındaki atasözleriyeğdiryeğdir hakkındaki atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın