Atasozu.org

Beleş atın yularına bakılmaz.

“Beleş atın yularına bakılmaz.” atasözü, hediye olarak veya bedelsiz alınan bir şeyin kusurlarını, değil de değerini görmek gerektiğini ifade eder. Atın yularına bakmak, bu durumda, hediye olarak alınan bir şeyin kalitesini veya değerini eleştirme eylemi ile eş anlamlıdır. Yular, atın hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olan bir tür ekipmandır. Ancak bu durumda, atın yularına bakmanın gereksiz olduğu düşünülür, çünkü at zaten bedelsiz olarak verilmiştir.

Bu atasözü, insanlara bir şeyin değerini, nasıl elde edildiğine değil, ne olduğuna ve ne kadar işe yaradığına dayanarak değerlendirmeyi öğütler. Atasözü ayrıca, bir hediye veya bedava bir şeyin, içinde bulunduğumuz durumu veya yaşam kalitemizi iyileştirmeye yardımcı olabileceği ve bu nedenle her zaman takdir edilmesi gerektiğini belirtir.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

İngilizce: “Don’t look at the bridle of a gift horse.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
İspanyolca: “No mires al freno de un caballo regalado.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
Fransızca: “Ne regardez pas la bride d’un cheval offert.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
Almanca: “Schau nicht auf das Zaumzeug eines geschenkten Pferdes.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
İtalyanca: “Non guardare alla briglia di un cavallo regalato.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
Rusça: “Не смотри на узду подаренного коня.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
Arapça: “لا تنظر إلى لجام الحصان الذي أعطيت.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.
Çince: “不要看赠送的马的缰绳.” – Bir hediye veya bedava alınan bir şeyin değerini takdir etmeliyiz.

"Beleş atın yularına bakılmaz." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozuatınatın hakkındaki atasözleriatın ile ilgili atasözleribakılmazbakılmaz hakkındaki atasözleribakılmaz ile ilgili atasözleriBeleşBeleş atın yularına bakılmazBeleş atın yularına bakılmaz atasözünün anlamıBeleş hakkındaki atasözleriBeleş ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde atın geçen atasözleriiçerisinde bakılmaz geçen atasözleriiçerisinde Beleş geçen atasözleriiçerisinde yularına geçen atasözleriile ilgili atasözleriyularınayularına hakkındaki atasözleriyularına ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın