Atasozu.org

Bağ dua değil, çapa dua ister.

“Bağ dua değil, çapa dua ister” atasözü, bir işin başarılı olması için sadece dilek ve temennilerin yeterli olmadığını, çalışmanın ve emeğin gerekliliğini vurgular. Atasözü, bağın veya herhangi bir işin iyi sonuçlar elde etmek için çaba sarf etmeyi ve emek harcamayı gerektirdiğini ifade eder. Sadece dileklerde bulunmak, o işin başarılı olması için yeterli değildir.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

İngilizce: “The vineyard doesn’t need prayers, it needs hoeing.” (Bağın dileklerle değil, çapayla ilgilenmeye ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

Fransızca: “La vigne n’a pas besoin de prières, elle a besoin de binage.” (Bağın dileklerle değil, kazımaya ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

Almanca: “Der Weinberg braucht keine Gebete, er braucht Hackarbeit.” (Bağın dileklerle değil, kazımaya ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

İtalyanca: “La vigna non ha bisogno di preghiere, ha bisogno di zappare.” (Bağın dileklerle değil, çapalamaya ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

İspanyolca: “La viña no necesita rezos, necesita ser escardada.” (Bağın dileklerle değil, çapalanmaya ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

Rusça: “Виноградник не нуждается в молитвах, ему нужна прополка.” (Bağın dileklerle değil, kazımaya ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

Arapça: “الكروم لا تحتاج إلى صلوات ، إنها تحتاج إلى حراثة.” (Bağın dileklerle değil, sürümeye ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çabanın ve emeğin gerekliliğini vurgular.

Japonca: “ブドウ畑は祈りではなく、草取りを必要とする。” (Bağın dileklerle değil, ot temizlemeye ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çaba ve emek gerektiğini vurgular.

Çince: “葡萄园不需要祈祷,需要除草。” (Bağın dileklerle değil, ot temizlemeye ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çaba ve emek gerektiğini vurgular.

İsveççe: “Vingården behöver ingen bön, den behöver rensas från ogräs.” (Bağın dileklerle değil, ot temizlemeye ihtiyacı var.) Bir işin başarılı olması için çaba ve emek gerektiğini vurgular.

Bu atasözü, bir işin veya bir projenin başarılı olması için sadece dileklerin veya umutların yeterli olmadığını, aynı zamanda düzenli çalışma, emek ve çaba gerektiğini ifade eder. Dileklerin yanı sıra somut adımlar atılmalı ve işin gerektirdiği işler yerine getirilmelidir.

"Bağ dua değil, çapa dua ister." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozubağBağ dua değil çapa dua isterBağ dua değil çapa dua ister atasözünün anlamıbağ hakkındaki atasözleribağ ile ilgili atasözleriçapaçapa hakkındaki atasözleriçapa ile ilgili atasözlerideğildeğil hakkındaki atasözlerideğil ile ilgili atasözleriduadua hakkındaki atasözleridua ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde bağ geçen atasözleriiçerisinde çapa geçen atasözleriiçerisinde değil geçen atasözleriiçerisinde ister geçen atasözleriile ilgili atasözleriisterister hakkındaki atasözleriister ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın