Atasozu.org

Vakitsiz öten horozun başını keserler.

Her işin olduğu gibi, her sözün de uygun bir yeri ve zamanı vardır. Uygun olan bir zamanda söylenmeyen, yerli yersiz ortaya atılan, densizce sarf edilen sözler birilerinin tepkisini çeker; rahatsızlığa neden olur, büyük zarara yol açar.

Vakitsiz öten horozdan, ancak onu keserek kurtulan insanlar; yerinde ve zamanında konuşmayan insanı da cezalandırıp susturmakta hiç tereddüt etmezler. Her söz vaktinde ve yerinde söylenmelidir. Bir sözün, zamanı gelmeden söylenmesi, büyük zararlara yol açabilir. Bunun için, uygun olmayan zamanda aklına geleni söyleyen kişi cezalandırılır. Nasıl ki vakitsiz öten horoz, uğursuz sayılarak kesilir.


İngilizce: They cut off the head of an untimely singing rooster.


"Vakitsiz öten horozun başını keserler." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozubaşınıbaşını hakkındaki atasözlerihakkındaki atasözlerihorozunhorozun hakkındaki atasözleriiçerisinde başını geçen atasözleriiçerisinde horozun geçen atasözleriiçerisinde keserler geçen atasözleriiçerisinde öten geçen atasözleriiçerisinde Vakitsiz geçen atasözlerikeserlerkeserler hakkındaki atasözleriötenöten hakkındaki atasözleriVakitsizVakitsiz hakkındaki atasözleriVakitsiz öten horozun başını keserlerVakitsiz öten horozun başını keserler atasözünün anlamı

Yorumlar

Bir yanıt yazın