Atasozu.org

Deniz yoğurt olmuş da yemeye kaşık bulunmamış.

“Deniz yoğurt olmuş da yemeye kaşık bulunmamış.” atasözü, bir şeyin oluştuğu ya da var olduğu halde onunla ilgili yarar sağlayacak araçların ya da imkânların elde edilemediği durumları ifade etmek için kullanılan bir Türk atasözüdür.

Bu atasözü, mevcut bir durumda yarar sağlayacak bir şeyin olmasına rağmen buna erişmek için gerekli olan araçların ya da imkânların bulunmamasını vurgulamaktadır. Deniz yoğurt olması, genellikle farklı olayların veya durumların birleşmesi veya meydana gelmesi sonucunda ortaya çıkan fırsatları ve imkânları ifade eder. Ancak bu fırsatlardan yararlanmak için gerekli araçlar ya da imkânlar yoksa, bir şeyi yapmak zor ya da imkansız hale gelir.

Örneğin, bir kişinin yüksek öğrenim görmesi için gerekli olan kaynaklar ve imkânlar varsa ancak kişinin bu kaynaklara veya imkânlara erişmesi mümkün değilse, o kişi için deniz yoğurt olmuş demektir. Başka bir örnek olarak, bir işletmenin büyümesi için yeni müşteriler bulması gerekiyorsa ancak bu işletmenin reklam yapacak bütçesi yoksa, deniz yoğurt olmuş demektir.

Bu atasözü, hayatta kalmak için gerekli olan kaynaklara erişimin zor olduğu durumlarda da kullanılabilir. Örneğin, bir grup insanın açlıkla karşı karşıya kaldığı bir durumda, deniz yoğurt olmuş da yemeye kaşık bulunmamış derler.

"Deniz yoğurt olmuş da yemeye kaşık bulunmamış." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

atasozubulunmamışbulunmamış hakkındaki atasözleribulunmamış ile ilgili atasözleridada hakkındaki atasözlerida ile ilgili atasözleridenizdeniz hakkındaki atasözlerideniz ile ilgili atasözleriDeniz yoğurt olmuş da yemeye kaşık bulunmamışDeniz yoğurt olmuş da yemeye kaşık bulunmamış atasözünün anlamıhakkındaki atasözleriiçerisinde bulunmamış geçen atasözleriiçerisinde deniz geçen atasözleriiçerisinde Kaşık geçen atasözleriiçerisinde Ölmüş geçen atasözleriiçerisinde Yemeye geçen atasözleriiçerisinde yoğurt geçen atasözleriile ilgili atasözleriKaşıkKaşık hakkındaki atasözlerikaşık ile ilgili atasözleriÖlmüşÖlmüş hakkındaki atasözleriolmuş ile ilgili atasözleriYemeyeYemeye hakkındaki atasözleriYemeye ile ilgili atasözleriyoğurtyoğurt hakkındaki atasözleriyoğurt ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir cevap yazın