Atasozu.org

Danışan dağı aşmış, danışmayan yolu şaşmış.

“Danışan dağı aşmış, danışmayan yolu şaşmış” atasözü, danışmanın ve danışmanın önemini vurgulamaktadır. Bu atasözü, herhangi bir iş, proje veya yolculuk gibi belirli bir hedefe ulaşmak için atılan adımlarda danışmanın ne kadar önemli olduğunu anlatır.

Atasözü, iki farklı kişinin farklı sonuçlara ulaştığı durumlara da işaret eder. Örneğin, birisi danışarak kararlarını alır ve bu kararlar sonucunda başarılı olurken, diğeri danışmadan kendi başına karar alır ve yanlış yolda ilerler.

Atasözü, özellikle iş hayatında kullanılan bir ifadedir. Çünkü iş dünyasında, kararlar tek başına alınmadığından danışmanın önemi büyüktür. Bu atasözü, bir kişinin kendi başına karar verirken hatalı bir yola girmesi durumunda, yanlış kararların olası sonuçlarının ne kadar büyük olabileceğine dikkat çeker.

Bazı durumlarda danışmanın önerileri değiştirilerek kişisel tercihler uyarlanabilir. Ancak, danışmanlık süreci yine de kişinin doğru kararlar almasına yardımcı olur. Atasözü ayrıca, bir kişinin başarısını, bir başkasının deneyimleri ve fikirlerinden yararlanarak artırabileceğini de belirtir.

Atasözünün anlamı, her zaman danışmanın yol gösterici olduğu, tavsiyelerin değerli olduğu ve kişinin kendi başına karar alırken yapabileceği hataların önüne geçilebileceği şeklinde özetlenebilir.

Özetle, “Danışan dağı aşmış, danışmayan yolu şaşmış” atasözü, danışmanın ve danışmanın önemini vurgulayan ve hatalı kararlar alınması durumunda sonuçların ne kadar büyük olabileceğine dikkat çeken bir ifadedir.

atasözünün diğer dillerdeki kullanımlarını ve açıklamaları:

Fransızca: “Qui demande conseil, il arrive au but; qui n’en demande pas, il s’égaré” yani “Öğüt alan hedefine ulaşır, almayan sapar”.

Almanca: “Wer fragt, führt; wer nicht fragt, irrt” yani “Soran önderlik eder; sormayan yanılır”.

İspanyolca: “El que pregunta, llega a Roma” yani “Soran Roma’ya varır”.

Arapça: “من يستشير يصبح منيراً، ومن يحكم يصبح حكيماً” yani “Danışan aydınlanır, karar veren bilgeleşir”.

"Danışan dağı aşmış, danışmayan yolu şaşmış." atasözüyle ilgili en çok yapılan arama sorguları;

asmışasmış hakkındaki atasözleriaşmış ile ilgili atasözleriatasozudağıdağı hakkındaki atasözleridağı ile ilgili atasözleriDanışanDanışan dağı aşmış danışmayan yolu şaşmışDanışan dağı aşmış danışmayan yolu şaşmış atasözünün anlamıDanışan hakkındaki atasözleriDanışan ile ilgili atasözleridanışmayandanışmayan hakkındaki atasözleridanışmayan ile ilgili atasözlerihakkındaki atasözleriiçerisinde asmış geçen atasözleriiçerisinde dağı geçen atasözleriiçerisinde Danışan geçen atasözleriiçerisinde danışmayan geçen atasözleriiçerisinde şaşmış geçen atasözleriiçerisinde Yolu geçen atasözleriile ilgili atasözlerişaşmışşaşmış hakkındaki atasözlerişaşmış ile ilgili atasözleriYoluYolu hakkındaki atasözleriYolu ile ilgili atasözleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın